Blog

Sigorta Kariyeri Blog

9 Maddede İş Arama Taktikleri

Durun bir tahmin edeyim şuan bu yazıyı iş aradığın ama bir şeyleri yanlış yaptığını düşündüğün için iş nasıl aranır yazılarını okuyan bir yeni mezunsun ya da şuan ki işinden memnun olmadığı için değiştirmeyi düşünen mutsuz bir çalışansın. Ya da yazının doğruluğunu kontrol eden bir insan kaynakları uzmanısın. Her kim olursan ol bu yazıyı okuyor olman bu konuyu merak ettiğin anlamına gelir. O zaman gelelim iş arama mevzusuna. İş aramakta bir meziyettir öle hafife alınmaması gereken bir meziyet hem de. Önemli kriterleri vardır, yapılması ve yapılmaması gerekenler, yolu yordamı vardır bu işin. Nedir yolu anlat diyorsan hemen başlıyorum.

 

İş Aramanın Birinci Kuralı

İş aramanın temel kuralı neyi neden yapmak istediğine karar vermiş olmaktır. Yani bölümünden bağımlı ya da bağımsız bir kariyer oluşturmayı hedefliyor olabilirsin. Hedeflediğin yolun senin için ne anlam ifade ettiğini iyi analiz et. Hangi mesleği istediğin ve o mesleği neden istediğin üzerine iyi düşün. Bu tarz anlam arayışı içinde olduğun soruları sorarsan kendine her şey daha kolay olacak. Öncelikle kendini tanımış olacaksın ve bu da sende farkındalık oluşturacak ve bu farkındalıkla kariyer hayatını daha net çizerek kariyer basamaklarını daha kolay çıkabileceksin.

Bir insan kaynakları departmanında işe alım alanında çalışmayı hedeflediğini düşünelim. Ne yapmak istediğini bulmuş oluyorsun geriye kalan insan kaynakları departmanının işe alım alanında neden çalışmak istediğini sorgulamakta. İş basit gibi görünse de sorgulamaya başlayınca o kadar da hızlı karar veremediğini göreceksin o yüzden bu adımı ne kadar erken düşünürsen senin için o kadar iyi olacaktır. Bu ne, neden sorularını hızlı hızlı geçiştirmemeni öneririm çünkü günümüzde mutsuz çalışanların oranı oldukça yüksek. Ben aslında şunu yapmak istiyorum diyenler gırla. Sen aslında ne yapmak istiyorsan onu yap kardeşim. Başka sularda yüzmeyi bırak bu yol senin yolun, sen ne istersen o olur.

 

Çalışmak İstediğiniz Sektöre ve Pozisyona Karar Verin

İş ararken okyanusta boğulmamak için hangi sektörlerde, hangi pozisyonlarda iş aradığınızı iyi bilmelisiniz. Bir üst paragrafta geçen farkındalıkla zaten bu basamak artık çok kolay. Alın elinize bir kağıt kalem ya da açın önünüze bir word sayfası ve nerelerde neler yapmak istediğinizi listeleyin. Sağlık, Eğitim, Teknoloji vs. hangi sektör ya da sektörlerde çalışmak istediğinize karar verin. Sektörlerden sonra pozisyonunuza odaklanın. Böylece okyanusu filtreleyerek hedefinize daha kolay ulaşacaksınız. İş ararken harcanan zamanı en aza indirerek kalan zamanı kendimizi geliştirmek için etkin kullanabiliriz. Zaman israfından kurtularak ve zaman yönetimini iyi yaparak hedefimize yakınlaşırız.

 

Sadece Bir Alana Odaklanmayın

Sektörünüze ve pozisyonunuza karar verirken sadece bir alana odaklanmak bazen yanlış olabilir. Çünkü sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz pozisyonun belki de sizin için uygun olmadığını çalıştıktan sonra anlayacaksınız. Alanınızı çok fazla kısıtlamayın. Aslında bunu önlemenin en iyi yolu eğitim hayatınızda çalışabileceğiniz tüm alanlarda staj yapmaktır. Staj size neyi sevip neyi sevmediğinizi, neye uygun olup neye uygun olmadığınızı, hayatınızı neye adayıp neye adayamayacağınızı gösteren ve kendinizi tanımanızda size yardımcı olacak en etkili yöntemdir. Bu konuda yapılacak yanlışlardan biri de eğitim hayatında sadece bir alana odaklanıp, o konuda eğitimler alıp, staj yaparak kendini geliştirmeye çalışmaktır. Çünkü ne kadar fazla alan hakkında tecrübe sahibi olursanız kendinizi tanımanızda ve gerçekten hayallerinizdeki işin ne olduğuna karar vermeniz o kadar sağlıklı olacaktır. Tüm renkleri görmeden en çok hangi rengi sevdiğini bilemezsin.

nasil-is-aranir
Nasıl iş aranır?

 

İş Arama Sürecinde Kendinize Yatırım Yapın

Biliyoruz ki bu süreç oldukça sıkıntılı geçen bir süreç. Bu süreçte olabildiğince boş durmamaya özen gösterin. Yani ne demek istiyoruz? Yönelmek istediğiniz alana göre kendinizi geliştirmenin yollarını arayın. Eğer kendinizi geliştirmek istediğiniz yön kariyer içinse sizin için önemli bir ipucu vereyim. Girmek istediğiniz şirketin girmek istediğiniz pozisyonun iş ilanlarına bakın ve neler istediklerini gördükten sonra adım adım o yetkinlikleri kendinize eklemeye başlayın.

Örneğin, bilgisayar programlarında eksiksiniz ve pozisyonun çok iyi olmanızı beklediği belli programlar varsa o programları eğitimlerine katılın, sertifika alın. Daha kolay bir yoldan, ucuza kapatmak istiyorum diyorsanız Youtube’dan  uzmanlaşmak istediğiniz konuda binlerce içerik bulabilirsiniz, bu mecrayı olabildiğince sömürmeye çalışın, hem de oturduğunuz yerden. Eğer bir yabancı dilde iyi değilseniz bu alanda kendinizi geliştirin. Ücretli-ücretsiz, online-yüzyüze kurslara katılın. Pozisyonunuz gereği almanız gereken bir eğitim, bir sertifika varsa bu boş zamanınız bu gibi aktiviteler için en doğru zaman olacaktır. Sivil toplum kuruluşlarına ya da gönüllü çalışabileceğiniz kuruluşlara da katılmayı ihmal etmeyin. Yeni mezunsanız, ya da bir iş deneyimini ilk defa elde edecekseniz bu süreçte stajlar yaparak deneyim elde edebilirsiniz. İş arama gibi yoğun sancılı zamanınızda odağınızı kendinize çevirirseniz hem stresinizi iyi yönetmiş olursunuz hem de geleceğinize yatırım yapmış olursunuz.

nasil-is-aranir
Nasıl iş aranır?

 

İş Başvuru Yollarının Hepsini Deneyin

İş ararken başvurmanın birçok yolu olduğunu biliyoruz. Ama bu yollardan hangisinin en efektif olduğu konusunda hala bir şüphemiz varsa yapmamız gereken şey her yolu denemek olacaktır. Dünyamızın dijitalleşmesiyle ve herkesin mobil olmasıyla birlikte artık iş ilanları da buna evrildi.

Online kariyer portalları şuan her şirketin iş ilanlarını yayınladığı adresler olarak karşımızı çıkıyor. Bu kariyer portallarını güncel olarak takip etmeyi sakın ihmal etmeyin. Başvurularınızda ne kadar ilk sıralarda olursanız uzmanın sizi mülakata çağırma şansı bir o kadar artacaktır. Bir kariyer portalıyla yetinmeyip hepsine üye olarak iş arama alanınızı olabildiğince genişletin.

Kariyer portallarını iyice bir inceleyip gezdikten sonra sıra geliyor çalışmayı istediğiniz şirketlerin insan kaynakları maillerini bulmaya. Bulduğunuz insan kaynakları maillerine konunun iş başvurusu hakkında olduğunu belirterek güzel bir önyazıyla ve CV’nizi ekte belirterek iş başvuruları yapabilirsiniz. Bu sizin daha istekli olduğunuzu gösterecek ve o şirket için ekstra bir çaba harcadığınızın sinyallerini verecektir. Başka önemli bir noktası da binlerce aday içerisinden sıyrılarak daha görünür hale gelmiş olacaksınız.

Bu kadar da yetmez diyenlerdenseniz sizi LinkedIn‘e alalım. LinkedIn’ de yine çalışmak istediğimiz kurumların insan kaynakları uzmanlarını bularak onlara en uygun dille o kurumda çalışmak istediğinizi eğer kariyer portallarında gördüğünüz açıkta bir pozisyon varsa onunla ilgilendiğiniz belirterek mesaj atabilirsiniz. Eğer isterlerse CV’nizi onlarla paylaşabileceğinizi söylemeyi de ihmal etmeyin. Bu adımla içerden biriyle birebir iletişim kurarak bir network kurmuş olursunuz. Bu adım da sizi diğer adaylardan farklı kılacaktır.

En son ve çoğu büyük kurumun tercih ve kabul etmediği yol olan elden CV verme yolunu da deneyebilirsiniz. Sadece bir yola takılı kalmayın olabildiğince her yolu deneyerek sınırlarınızı zorlayın. Bir işiniz olmasın, en iyisi olsun.

 

CV’nizi İyi Hazırlayın

CV konusunda uzmanların ortak görüşleri olduğu kadar uyuşmadıkları noktalar da var. CV’nizi hazırlarken uymanız gereken ana şablonları bu yazımızı okuyarak fikir edinebilirsiniz. İşe alım uzmanları işe uygun olup olmadığınızı CV’nize 6 saniye bakarak karar verdiklerini biliyor muydunuz? İş alım uzmanı CV’nize uzun uzun zamanlar harcamıyorlar çünkü önlerince binlerce CV var. Eğer CV’niz ilgi çekiciyse ve uzmanın özgeçmişinizi inceleme süresi 6 saniyeyi geçerse mülakata çağrılma olasılığınız da artacaktır. Yani bir uzman sizin CV’nizi incelerken sizi mülakata davet edip etmeyeceğine 6 saniyede karar veriyor. Bu sürenin azlığı düşünerek CV’lerinizi minimal hazırlamanız sizin faydanıza olacaktır. Olabildiğince kısa ama öz, karmaşıklıktan uzak, kolay okunup incelenebilecek bir özgeçmiş en uygunu olacaktır.

 

Sosyal Medya Sizin Simülasyonunuzdur

Günümüz dünyasında sosyal medyanın önemini anlatmaya gerek yok. Bir otele gideceğiniz zaman bile gerçek kullanıcılara ulaşmak için otelin web sitesinden önce instagram hesabına baktığınızı itiraf edin. Hal böyle olunca insan kaynakları uzmanları da aradıkları adayların kurumlarının kültürlerine uygun olup olmadıklarını, adayların kişilik analizlerini adayların sosyal medya hesaplarına bakarak karar verebilirler, ki veriyorlar.

Sosyal medya her ne kadar sizin özel hayatınız olsa da paylaştığınız içeriklere dikkat etmeniz sizin yararınıza olcaktır. Özellikle LinkedIn gibi profesyonel mecralardaki içerikleriniz sizin kimliğiniz olacaktır. Sosyal medyada kendi kimliğinizi, kişisel markanızı ve kişisel imajınızı oluşturmaya özen gösterin. Bunlar için özel çalışmalar yapın ve zaman harcayın. Sosyal medyanıza özen göstermeniz için artık influencer olmaya gerek yok işe kabul edilme süreçlerinde bile etkin rol oynayan bir kriter haline geldi.

 

Network’ünüzü Genişletmeye Çalışın

İş nasıl aranır sorgusu içerisindeyken çevrenizi düşünün. Kimlerin sizin işe girmeniz için referans olabileceğini iyi araştırırsanız yolunuz engellere takılmadan açılacaktır. Çekinmeden o kişilerden yardım isteyin çünkü çekinecek bir durum yok ortada. Eğer çevrenizde size yardım edebileceğini düşündüğünüz kişiler yoksa o kişileri çevrenize dahil etmeye çalışın. Gideceğiniz etkinliklere, seminerlere, panallere sadece bilgi akışı için değil bir de ikinci amaç olarak network kurmak için katılın. Size yardımcı olabileceğini düşündüğünüz kişilerle sadece ağ kurmak için tanışmayın aranızda bağ oluşturarak arkadaşlık ederseniz kişisel yaşamınıza da farklı bir renk getirmiş olursunuz. Bu tarz ilişkilere sadece iş bulmak gibi maddi çıkar olarak bakmamak tanıştığınız her yeni kişi sayesinde farklı yaşamlar görerek zihniyetinizi, misyon ve vizyonunuzu geliştirebilirsiniz, bu da size manevi kazançlar elde ettirecektir. Günün sonunda maddi olarak geri dönecektir.

 

Mülakata Hazırlanın

Hiç beklemediğiniz bir anda davet edileceğiniz bir mülakat için hazırlıksız yakalanmamak adına önceden tedbirinizi almakta fayda var. Her işverenin kesin sorduğu 10 mülakat sorusu yazımızda mülakat hakkında uzun uzun konuştuk. Mülakatlarda artık klişeleşmiş sorulara iyi hazırlanmak için bu yazımızın size rehber olacağını düşünüyoruz. Elinin ayağının birbirine dolaşmaması için mülakata hazırlanmak seni daha profesyonel gösterecektir. Kendini bilmen ve iyi ifade etmen de uzmanların hoşuna gideceği bir davranış olacaktır. İlk mülakatın olsa da onlarca insan kaynakları uzmanıyla görüşmüş olsan da oranın heyecanı bir başkadır, biliriz. Bu heyecanı kontrol etmek ve kendini olabildiğince iyi aktarabilmek için mülakat denemeleri yapman o anda gelen soruları uzun uzadıya düşünmemek ve en doğru cevapları vermen için sana yardımcı olacaktır. Mülakata gitmeden önce kesinlikle o mülakata ve o şirkete hazırlanın.

İş arama sürecinin hem mental hem psikolojik olarak ne kadar zarar verici olabileceğini biliyoruz. Bu yolda senin yalnız olmadığını, yardıma ihtiyacın olduğunu düşünerek deneyimlerimizi ve bilgilerimizi paylaştık. Bu adımlar elbetteki iş bulman için garanti adımlar değil ama ancak arayışta olduğun sürece yolunu bulabilirsin. 9 maddede iş arama taktikleri gibi yazılar sadece işini kolaylaştırmak için yazılıyor, yol senin yolun, ne zaman olması gerekiyorsa o zaman olcak, bunun bilincinde yaşarsan bu gibi sıkıntılı süreçleri daha rahat geçireceğini düşünüyoruz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir