Blog

Sigorta Kariyeri Blog
is-gorusmesine-giderken-nasil-giyinmeli

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Bir Kıyafet Tercih Edilmelidir?

 

İş arayan tüm adayların en büyük karın ağrılarından birisidir mülakat kıyafet seçimi. Ne giyeceğimize bir türlü karar veremeyiz. Acaba hangi renk, nasıl bir formda giyinmeliyim diye düşünür dururuz. Zaten sorulara kafamız takılmıştır bir de kıyafet çıkar başımıza. Adeta bir iş görüşmesi kıyafeti sorunsalı oluşmuştur. İş görüşmesi/ mülakat kıyafeti gibi ve daha fazla sorunlarınızı çözmek ve sadece mülakatınıza odaklanmanız için sizlere rehber olacak yazılar yazıyoruz. Eğer CV hazırlama konusunda aklınıza takılan sorularınız varsa bu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yok benim CV’de değilde mülakat soruları hakkında merakım var dersen seni de buraya alalım.

İş görüşmesine giderken ilk ve en önemli kriter ne giyersen giy onu taşıyacak bir özgüvene sahip olman gerektiğidir. Kapıdan girer girmez önce derin bir nefes al ve dik dur, unutma bu iş senin! ”Kişisel imaj ve kişisel markanı oluşturmak” bu iki şey senin en yegane görevin olmalı.

Özgüvenimiz tamamsa devam edelim. Gittiğin şirketi önce iyi bir tanımanı öneririz. Şirket kurumsal ve resmi bir yapıya sahipse çok ikonik giyinmek doğru olmayacaktır. Ya da şirketin beklentisi senden yaratıcılıksa takım elbise giyersen kötü görünebilirsin, tabii takım elbiseye yeni bir soluk getirmediğin sürece. Yani önce şirketi tanıyoruz ve ona uygun bir stil belirliyoruz.

Tüm şirketleri etkileyecek ortak nokta orası için özenmiş olduğunu göstermek. Temiz ve şık bir görünüm elde ettiğin sürece işlerin kötü gitme ihtimali yok. Abartıdan uzak, minimal bir görünüm her zaman revaçta olacaktır. Yani ne olursan ol prezantabl gel yeter.

Prezantabl Anlamı Nedir?

Prezantabl anlamı Tdk‘ya göre 1. sunulabilir durumda olan, 2. derli,toplu, düzenli. 3.olumlu özellikleri bir arada bulunduran kişi demektir.

 

İş Görüşmesine Giderken Kadınlar Nasıl Giyinmeli? 

is-gorusmesine-giderken-kadinlar-nasil-giyinmeli

 

Aslında bu işin kadını erkeği yok ama iş icabı biz öyle yazalım. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gittiğin şirketi önemsediğini göstermek önemli bir etmen olacaktır. Senin için zaten zorlu geçecek olan bu mülakat süresinde rahat olmana özen göstermelisin. Seçeceğin kıyafetlerin rahat olmasına özen gösterirsen gerginliğine gerginlik katmamış olursun. Seni çok fazla rahatsız hissettirecek ve bunu işverenine yansıtacak davranışlarda bulunmana sebep olacak kadar dar, dekolte ve mini giymemeni öneririz. Ne kadar rahat olursan karşı tarafa profesyonelliğini o kadar yansıtırsın unutma.

Renklere gelecek olursak eminim ki tahmin ediyorsundur, iş görüşmesine gidilince genellikle tercih edilen renkler siyah,lacivert,beyaz ve gri renkleridir. Tonsürton bir görünüm sağlaman cool görünmeni sağlayabilir. Tüm kombinin aynı rengin aynı tonunda olmadığına emin olun bu görünüm de çok uğraşsız ve bayağı gözükecektir. Renkli giyinmek isterseniz de kombininizde bir parçayı kullanın, neon çukuruna da aman düşeyim demeyin!

Kombin önerileri istiyorum diyorsanız kurumsal şirketler tarafından ceket-gömlek-pantolon, ceket-bluz-pantolon, ceket-gömlek-etek, ceket-bluz-etek, gömlek-pantolon, bluz-pantolon, gömlek-etek, bluz-etek görünümleri en masum karşılananlar oluyor.

Ayakkabının da kombininle aynı stilde olması yani eğer kişisel imajında rahatlık ön plandaysa bir babet ya da bir loafer, daha şık bir görünümse çok yüksek topuklu olmayacak bir stiletto tercih edebilirsin.

Takı seçimine gelecek olursak aslında yine aynı kurallar geçerli, şık,rahat,minimal. İddialı büyük parçalardan, şıkır şıkır takılardan, koca koca altınlardan uzak durmak faydanıza olacaktır. Bir saat, bir bileklik, bir yüzük, bir küpe, bir kolye kullanabilirsin, görünümünü tamamlayacaktır. Hepsini kullanmaktansa iki ya da üç takı en ideali olacaktır.

Saçım makyajım gelinin kız kardeşinden hallice olsun tavırlarından uzak duranların bu yazıyı okuduklarını düşünüyoruz. Saçımızı at kuyruğu şeklinde toplayabilir, derli toplu bir topuz yapabilir (prenses topuzu değil tabii ki!), düz ya da dalgalı fön çekebiliriz.

Bu kadar şeyi anlattık siz de size en doğru gelenleri yaptınız ama tek bir hareketle hepsini yerle bir edebiliriz. Bu da tabii ki kullandığımız parfüm olacaktır. Günlük olarak kullandığınız parfümü çok seviyor olabilirsiniz ama bu parfüm bir iş görüşmesi için çok da iyi bir tercih olmayacaksa o parfümü o gün kullanmayın. Yani parfümünüz eğer çok ağır, çok feminense, girdiğiniz ortamda ağır bir koku bırakıyorsa eliniz o kokunuza gitmesin. Seçiminizi daha fresh, çiçeksi, şekerli hemen dağılan bir kokudan yana kullanmanız en iyisi olacaktır.

 

İş Görüşmesine Giderken Erkekler Nasıl Giyinmeli?

is-gorusmesine-giderken-erkekler-nasil-giyinmeli

 

Erkek olduğun için kadın bölümünü hemen geçip burayı okuduğunu biliyoruz. Tamam tamam geri yukarı çıkmana gerek yok senin için burada bahsedeceğiz. Herkes önemsendiğini hissetmek ister bu kural şirketler ve işverenler için de geçerlidir. Görüşmesine gittiğin şirkete karşı bir saygı duyduğunu oraya hissettirecek adımlarda bulunmalısın. Unutma ki insanlar ilk olarak kıyafetleriyle karşılanırlar yani ne kadar iyi bir CV’ye sahip olursan ol ilk izlenim çok önemli, realiteden uzaklaşmayalım. Her kurumun kendine özgü bir kültürü vardır. Kimisi daha esnek, kimisi daha kurumsal, kimisi yaratıcılığa önem verirken, kimisi takım elbisesiz kapıdan içeriye bile sokmaz. Görüşmeye gideceğin şirketin kurum kültürü hakkında kısa bir bilgi sahibi olduktan sonra her şey daha kolay olacak. Tanımış olduğun kuruma göre görünümünü oluşturabilirsin.

İlk iş özgüven işini halletmek. Ne giyersen giy ne kadar deneyimli olursan ol ya da yeni mezun ol fark etmez kendine karşı bir özsaygı beslemeli ve bunu karşındaki insanlara yansıtmalısın. Duruş özgüvenle doğru orantılı ve kıyafeti en iyi gösteren kriter. İkinci kriterimiz rahatlık. Seçtiğimiz her şeyin içinde kendimizi en rahat ve en iyi hissetmek oldukça önemlidir. Zaten çok da rahat olamayacağın bir ortamda bulunacaksın bir de buna kıyafetlerini ekleme istersen.

Kadınlardansa erkeklerin seçeneği daha kısıtlı oluyor bu konularda çünkü takım elbise iş görüşmesi için olmazsa olmazlardan. En farklı yapabileceğimiz takım içerisine basic bir tişört giymek olacaktır. Bu kimi kurumlar için hoş karşılanmayabilir yukarıda bahsettiğimiz gibi kurum kültüründen sonra bunun kararını vermek oluşabilecek riskleri önceden önlemen açısından faydalı olacaktır.

Kullanacağın renkler her kurum tarafından kabul görmüş siyah, lacivert, beyaz, gri, antrasit olabilir. İddialı renklerden bu ilk intiba açısından uzak dur. İş görüşmesi kıyafeti seni kuruma tanıtacak ilk ve en önemli etkendir.

Ayakkabı iş görüşmesi kıyafetini tamamlayacak ve aslında senin hakkında işverenine fikir verecek kimi insanlar için kişilik analizi yapılan bir üründür. Rahat olmak istiyorsan loafer yok ben biraz daha resmi görüneyim diyorsan monk strap,oxford ya da derby modellerinden birini kullanabilirsin.

Takı seçiminde de saat bir erkek için galiba olmazsa olmazlardan. Bizce de öyle. Saat en garanti ve klas seçim olacaktır. Kravat diyeceğim ama çoğu erkeğin korkulu rüyası olduğunu biliyorum. Modacılara seslenelim de daha rahat bir ürün çıkarsınlar ama daha iyisi çıkana kadar en iyi bu galiba.

Saç-sakal işinde temiz, düzenli ve tertipli görünmek çok önemli. Üç numara saçlar sinek kaydı traşlar çok şükür ki geride kaldı. Hala geleneksel bazı şirketler olduğunu biliyoruz ama aman ha dikkat! İş görüşmesine hazırlanmadan önce bir kuaförden yardım almanızda fayda var.

Parfüm seçiminizi de çok ağır, çok maskülen, girdiği ortamı yıkıp geçiren türden olmaması taraftarıyız. Daha soft daha hafif kokular seçmeniz görünümüzü tamamlayıcı bir tercih olacaktır.

Bu yazıda bahsettiğimiz genel geçer kurallar bütünü. Unutma hiç kimse sana zorla bir şeyler yaptıramaz. Sen ne giymek, ne takmak istersen onu yaparsın, iş görüşmesi kıyafeti gibi önemli bir durumda olsa da. Klişelerin dışına çıkmak da senin seçimin. Bu tarz kurallara uymak da. Nasıl olmak istiyorsan öyle ol, nası görünmek istiyorsan öyle görün. Bu sensin ve o görüşmeye gittiğin iş senin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir